Івахів С.А., Кормило О.М.

Тернопільський  національний  педагогічний університет  імені Володимира Гнатюка

Роль ціннісних орієнтацій у становленні

особистості старшокласника

Зміни, що відбуваються на всьому європейському континенті, та в Україні зокрема, упродовж останнього десятиріччя, спонукають замислитись над реаліями, що оточують  людство, переоцінити свої погляди, позиції, ідеали, переосмислити сутність буття людини. Сьогодні у соціумі  демонтуються старі ідеологічні схеми, на яких була заснована життєдіяльність нашого суспільства майже протягом всього ХХ ст. Стан розвитку будь-якого суспільства визначається ієрархією його цінностей. Від пріоритетів у ціннісному світогляді молодої людини залежить майбутнє країни. Від того, наскільки свідомість особистості вільна від ідеологічних міфів і соціальних ілюзій, яким змістом наповнені ціннісні орієнтації, стає вартісним процес соціалізації, процес можливостей співіснування в оточуючій дійсності. Соціальні цінності відіграють важливу роль у культурному засвоєнні дійсності. Руйнування ціннісної основи призводить до кризи, вихід з якої можливий шляхом набуття нових цінностей.

Несформованість, невизначеність, ціннісних орієнтацій негативно впливає на становлення молоді яка досить критично ставиться до будь-яких ідеалів, цінностей, навіть у стабільній ситуації. Для старшокласника дана проблема набуває актуальності, оскільки істотно впливає на особистісний розвиток, розвиток самосвідомості, толерантності, зрештою на професійне самовизначення. Завдяки сформованості ціннісно – смислової сфери, особистість почуває себе гармонійно в соціальному оточенні. Світ цінностей – це передусім світ культури, сфера духовної діяльності людини, її моральної свідомості, оцінок. Цінності є основою для побудови когнітивної сфери навколишнього світу, оскільки та чи інша цінність може в певний період стати загальною умовою того чи іншого виду людської діяльності, життєвим орієнтиром, згідно яких структурується реальність.

Ціннісні орієнтації особистості, її життєві плани, перспективи, є проекцією духовного життя суспільства, що формуються під впливом суспільних дій, обумовлені системою виховання та навчання в школі, сім’ї. У вітчизняній психології ціннісні орієнтації розглядались в руслі особистісних смислів (А.Г.Асмолов, І.Д.Бех, Б.С.Братусь, С.С.Бубнова, Б.В.Зейгарник, З.С.Карпенко, Д.О.Леонтьєв, Б.Ф.Ломов,  А.Ф.Лазурський, Т.М.Татенко та ін.). У зарубіжній психології цінності та ціннісні як основна характеристика досліджувалась Є.Шпрангером, Дж.Холандом, М.Рокічем, В.Франклом, Т.Хаген та ін.   

 Старший шкільний вік характеризується процесом активного становлення особистості, прагненням до змістового спілкування, особистісного самовизначення. У цей віковий період з одного боку зростають інтелектуальні можливості, а з іншого – усвідомлюється потреба в структурованості, системності ціннісній орієнтацій, намаганні простежити причини соціальних явищ, пізнати закони природи. Це пов’язано з сформованістю на попередніх вікових етапах розвитку особистості, умов необхідних для становлення ціннісних орієнтацій: оволодіння понятійним мовленням, накопичення достатнього морального досвіду. Поява сталих переконань у старшокласника  свідчить про значний, якісний перелом в характері становлення системи моральних цінностей, детермінують її поведінку[2;1].

Варто зазначити, що ціннісні орієнтації старшокласника об’єднуються в певну систему, яка має три основних компонентами: соціально – структурні орієнтації та плани; плани та орієнтація на певний стиль життя; діяльність та спілкування в сфері різних соціальних інститутах. Ціннісні орієнтації, є однією з центральних особистісних новоутворень, виражають свідоме ставлення старшокласника до соціальної дійсності і в цій якості визначають широку мотивацію його поведінки, а також здійснюють істотний вплив на всі види діяльності. Система ціннісних орієнтацій визначає змістовну сторону становлення особистості старшокласника, створює основу для формування поглядів на навколишній світ, на інших людей, на себе самого, основу світогляду, ядро мотивації, і „філософію життя”[2;4].

Завдяки ціннісним орієнтаціям старшокласника вирішує багато життєво важливих для себе питань навчальної, громадської, суспільно корисної та інших видів діяльності. В них утілюються результати його навчання і виховання в окремі вікові періоди розвитку, набуття життєвого досвіду, особливості світосприй­мання, засвоєння суспільних цінностей і норм поведінки.

Можна констатувати, ціннісні орієнтації є провідною якістю людини, що характеризують її як неповторну індивідуальність. Система їх виступає як загальна спрямованість усього духовного світу осо­бистості, її життєдіяльності. Ціннісні орієнтації визначають місце особистості у соціальній структурі суспільства, у найближчому оточенні, визначають соціальні ролі та соціальну позицію.

Література:

1.                     Бубнова С.С. Ценностные ориентации личности как многомерная  нелинейная система // Психологический журнал. – 1999. – Т. 20, № 5. – С. 38 – 44.

2.                     Кон И.С. Психология ранней юности. Книга для учителя. М.: Просвещение.1989.255 с.

3.                     Карпенко З.С. Аксіопсихологія особистості. – К.: ТОВ МФА, 1998. – 216 с.

4.                     Леонтьев Д.А. Ценность  как междисциплинарное понятие: опит многомерной реконструкции // Вопроси философии. – 1996. - №4. – С. 20 – 38.

5.                      Московка М. Ціннісні орієнтири української та російської молоді України // Соціальні виміри суспільства. Вип. 2. – К.: СОЦИС, 1998. – 85 с.